Läs senare

Blandar humor med existentiella frågor

AktuelltHallå där, Houman Sebghati, hiphopmusiker och gymnasie­lärare aktuell med musikteatern Flykten, om tabu och acceptans.

av Anna-Karin Hallonsten
29 jan 2020
29 jan 2020

Vem är du?

– Jag är utbildad gymnasielärare och har hållit i musikteatrar för barn och ungdomar i många år. Främst om frågor kopplade till rasism. Utöver det har jag arbetat på Riksteatern och som hiphopmusiker.

Foto: privat

Du ska turnera med föreställningen Flykten. Berätta!

– Vi blandar humor med existentiella frågor och information kring den senaste forskningen om rasism i skolan. Publiken är huvudsakligen högstadieelever och vuxna med skolanknytning. Efter att ha jobbat som lärare i fem år insåg jag att det var lärare och skolchefer jag borde träffa, eftersom det finns stora kunskapsbrister i skolan när det kommer till etnicitet. Ett vanligt förekommande scenario är att anhöriga blir illa behandlade av skolledningen. Oftast helt omedvetet.

Vad ska skolan göra åt det här?

– Det här är inte lärarnas fel, de befinner sig i ett vakuum och är fruktansvärt överbelastade. Men kortfattat: Vi måste lära oss att se världen på ett nytt sätt.

ur Lärarförbundets Magasin

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com