Läs senare

Få har sökt legitimation

20 maj 2019

Av de nära 13 500 anställda med lärartjänst i fritidshem har endast en fjärdedel legitimation. Det visar färska siffror från Skolverket. Från den 1 juli krävs legitimation för att få undervisa i fritidshemmet och Skolverket uppmanar dem som har behörighet att söka legitimation så snart som möjligt. I höstas var totalt nästan 24 000 anställda i fritidshemmen, varav 42 procent saknade utbildning för att arbeta med barn. För tio år sedan var motsvarande andel 24 procent.

– Skollagen är tydlig. Kommunerna är skyldiga att erbjuda utbildning i fritidshem för alla elever som är mellan 6 och 12 år. För att uppfylla detta uppdrag så krävs det att kommuner och fristående skolor också prioriterar fritidshemmen, säger Skolverkets avdelningschef Anna Westerholm i ett pressmeddelande.

ur Lärarförbundets Magasin

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com