Läs senare

Hallå där, Richard Kristiansson!

NT-utvecklarna på Pedagog Malmö vill göra Malmö till Sveriges bästa NO- och teknik-kommun.

av Karin Björkman
04 okt 2018
04 okt 2018

Hur kommer det sig?

– Vi i NT-gruppen satt och samtalade om vad vi ville åstadkomma med vårt uppdrag – både det vardagliga, konkreta men också om vår vision. Att bli Sveriges bästa NT-kommun blev vårt strävansmål. Hur man sedan mäter det är en komplex fråga.

Hur blir man det?

– En viktig sak är att vi följer de skolor som är med i NT-satsningen under två terminer. Vi träffar alla lärare två gånger varannan vecka. Just nu är jag i tre skolor. Den ena gången är jag med på en lektion som en extra resurs. Den andra är en handledarträff då vi utvärderar lektionen och planerar nästa. Det är ett uppskattat sätt att sprida kunskap, särskilt bland de lärare som är ovana, men även för dem som är erfarna.

Vilka är ni?

– Vi är fyra matematik- och NO-lärare som har haft förstelärar- och olika handledaruppdrag. Tillsammans har vi stor erfarenhet från hela grundskolan.

Läs NT-utvecklarnas blogg på pedagog.malmo.se

ur Lärarförbundets Magasin

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com