Läs senare

Tar e-sport till kulturskolan

Vad händerPatrik Karlsson, chef på kulturskolan i Kil, drar i gång kurser i graffiti och e-sport.

av Sebastian G Danielsson
18 Feb 2017
18 Feb 2017
Foto: Kils kommun
Patrik Karlsson, chef på kulturskolan i Kil.

Varför satsar ni på de sakerna?
– Jag vill införa ämnen som är relevanta. Inga frågade efter dem utan jag gick på att graffiti är väldigt etablerat i hela Europa. Precis som kubistisk stil var förr är graffiti en modern konstform som tilltalar många människor. När det gäller e-sport är det en väldigt stor sport. När till och med Svt sänder e-sporttävlingar kan man väl inse att det nått någon form av mainstream.

Tillhör inte e-sport idrottsvärlden mer än kulturens?
– Det skulle man kunna säga om dans också. När är det en konstform och när går den över till sport?

Hur har reaktionerna varit?
– De blev extremt glada i Kil. Första anmälan kom samma dag som jag skrev att vi skulle börja med det på Facebook och det kommer hela tiden in nya anmälningar.

Hur utformas kurserna?
– I grund och botten handlar e-sport om hur man tänker i strategier. Det kan också vara hur man övar upp reaktionsförmågan och hur man ska äta inför tävlingarna. Inom graffitin skissar man ju en del inomhus och när de ska måla brukar graffitikonstnären och vår nya lärare Joakim Grass använda svart plast som han lindar runt lyktstolpar. Men jag ska träffa vd:n för vårt fastighetsbolag och hon verkar vara taggad på att sätta upp ett plank i centrum.

ur Lärarförbundets Magasin