Läs senare

Malin Larsson har startat podcast med Cecilia Peña

AktuelltHallå där, Malin Larsson, svensklärare på högstadiet.

av Ellen Larsson
26 okt 2018
26 okt 2018
Nervositeten har släppt, berättar Malin Larsson om podden.
Foto: Anders G Warne

Varför har du och Cecilia Peña startat podcasten Malin och Cissi – svensklärare emellan?

– Vi följde varandra på Twitter, när vi för ett år sedan bestämde oss för att ses över en fika. Vi hade så otroligt mycket att prata om kring svenskämnet, skola och pedagogik att Cissi kläckte idén om att vi skulle starta en podcast tillsammans. Och så blev det.

Vad pratar ni om?

– Än så länge har innehållet varit rätt så snävt, kopplat till svenskämnet, med samtal om exempelvis litteratur och bokprojekt. Men tanken är att vi ska bredda oss över tid och tala om det som berör alla lärare som exempelvis feedback och hur man hanterar rädslan för att misslyckas.

Vad säger lyssnarna?

– Vi har fått jättemånga fina reaktioner från kollegor men också från lärare vi inte känner på Twitter. Det är jättekul att folk lyssnar, men vi gör detta främst för att vi själva tycker att det är så kul och utmanande. Nu börjar vi kunna släppa tankarna på att vi spelar in och nervositeten kring det – då blir det ännu roligare!

ur Lärarförbundets Magasin