Läs senare

Måste rektorn alltid vara med?

02 sep 2019
Illustration: Istock

Vi har fått en ny rektor och nu när vi planerar för ett after work med alla lärare föreslog några att rektorn självklart skulle bjudas in. Varför då? Måste cheferna vara med överallt? Vi brukar inte bjuda in nya vaktmästare, städare och inte heller kökspersonalen.

/Elisabeth

Svar: Det kan vara en god idé att bjuda in rektor eftersom det är en chans att skapa informella relationer, som i sin tur kan göra stämningen på arbetsplatsen trevligare. Samtidigt kan jag förstå att ni lärare vill ha en chans att prata fritt och kanske till och med lufta synpunkter om er nya rektor. Men varför inte bjuda in rektorn en gång och sedan göra en utvärdering? Nästa gång kanske ni bestämmer andra former att ses på.

ur Lärarförbundets Magasin

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com