Läs senare

Recension: Och fågeln flög fritt för att uppsöka sin bur

06 sep 2017

Och fågeln flög fritt för att uppsöka sin bur

Carl Larsson och Lars Lerin

Bonniers

»Det här med Carl och mig i samma bok, jag vet inte om det är så lyckat«, skriver Lars Lerin i förordet till denna bok. Men han upptäcker att de har mer gemensamt än han först tror, han och den lika kände och folkkäre Carl Larsson – de har båda rest, målat och skrivit hem om sina upplevelser och sitt skapande.

Här finns kort, akvarellhälsningar och konstnärernas privata brev från när och fjärran. Titeln – Och fågeln flög fritt för att uppsöka sin bur – är tagen från en film av Fellini. Och Lars Lerin skriver att han numera trivs bäst hemma.

En mustig och stor bok.

ur Lärarförbundets Magasin

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com