Läs senare

Samarbete gjorde Pokémon Go poppis

21 maj 2018

Sommaren 2016 blev spelet Pokémon Go väldigt populärt. Forskare vid Luleå tekniska universitet har studerat vilka faktorer som gjorde att det blev så och kommit fram till att det inte handlade om tävling, utan om samarbete.

– Vår studie visar att det inte är tävlandet som är det mest triggande för barnen, utan att de samarbetar och tillsammans bidrar till spelet, säger Stina Rutberg, universitetslektor i fysioterapi.

Hon och hennes kollegor kommer att använda undersökningen i vidare studier av barns fysiska aktivitet och spelifiering.

Forskarna såg i studien att föräldrar inte är lika benägna att begränsa sina barns skärmtid när det handlar om ett spel som uppmuntrar till fysisk rörelse. Forskarna har samlat in data från barn mellan 7 och 12 år och deras föräldrar.

The Praise and Price of Pokémon Go: A Qualitative Study of Childrens´ and Parents´ Experiences

Anna-Karin Lindqvist, Josef Hallberg, Stina Rutberg

Luleå tekniska universitet

 

ur Lärarförbundets Magasin