Läs senare

Studie i slöjd och matte

18 jun 2010

I slutet av hösten och framför allt under nästa vårtermin (2010/2011) planerar jag att genomföra en learning study i slöjd och matematik för skolår 4–6. Därför söker jag lärare och skolor, i första hand i Stockholm med omnejd, som är intresserade av att delta.

Jag går en forskarutbildning på Stockholms universitet och mitt ämne handlar om multimodalitet och kunnande i slöjd och matematik. I en learning study arbetar man tillsammans i ett lärarlag på en skola i syfte att utveckla undervisningen kring ett visst lärandeobjekt. Det blir både en utveckling av undervisningen och grundforskning i didaktik.

Hör gärna av dig med frågor och tankar så berättar jag gärna mer!
 

Skriv till oss!

Vi lottar ut en present till en av insändarna i varje nummer. Den här gången är det I rummet intill – samlade texter om ung kultur, av Maria Lannvik Duregård och Annika Dzedina (red) (Lärarförbundets förlag).

Skriv kort om precis vad du vill som kan vara av intresse för kollegorna. Använd gärna signatur, men redaktionen måste ha ditt namn och adress. Inlägg kan kortas av utrymmesskäl.

Skriv till annika.claesdotter@lararforbundet.se, eller Slöjdforum, Box 122 39, 102 26 Stockholm.

ur Lärarförbundets Magasin

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com