Läs senare

Hon arbetar med 3D-skrivare i slöjden

Mikaela Assmundsson, slöjdlärare på Myrsjöskolan i Nacka, har utvärderat sitt arbete med 3D-skrivare i slöjden.

av Sebastian G Danielsson
29 nov 2017
29 nov 2017
Foto: privat

Du har skrivit en utvecklingsartikel om ditt arbete, vad handlar den om?

–  Hur man använder 3D-skrivaren i undervisningen och hur man implementerar ny teknik i ett ämne i behov av förnyelse. Det har varit mycket debatt om slöjdens vara eller icke vara, men jag tycker att slöjden är mer aktuell än någonsin.

Är 3D-skrivaren räddningen för ämnets överlevnad?

– Jag tycker inte att man ska prata om räddning. Däremot tror jag att slöjdlärare behöver stöd och kompetensutveckling för att hänga med i den moderna tekniken. 3D-skrivaren vidgar möjligheten för att uttrycka sig, det är ju annorlunda att göra någonting i plast. Jag tror också att 3D-skrivarna gör det möjligt för eleverna att få en modern anknytning till ämnet.

Hur använder du 3D-skrivaren i din slöjdsal?

– Vi har använt den till att göra hängen, halsband och bokstäver att fästa på kläder och kuddfodral. Vi försöker jobba med den naturligt i undervisningen, 3D-skrivaren ska vara ett verktyg på samma sätt som symaskinen. Inom trä- och metallslöjden har den använts till att skriva ut detaljer till lock, till exempel.

Här hittar du Mikaelas utvecklingsartikel: skolporten.se//app/uploads/2017/10/leda-lara-1-2017.pdf

ur Lärarförbundets Magasin

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com